Ćwiczenia na rozstęp (rozejście) mięśni prostych brzucha

Ćwiczenia na rozstęp (rozejście) mięśni prostych brzucha

Rozstęp mięśni prostych brzucha – pojęcie coraz częściej spotykane wśród kobiet w ciąży oraz młodych mam.

Rozstępem mięśni prostych brzucha nazywany  rozejście się na boki obu mięśni prostych w obrębie ściany brzucha .  Do podstawowych przyczyn tego zjawiska należy rosnąca w ciąży macica oraz zmiany hormonalne zachodzące w organizmie przyszłej mamy. W sytuacji gdy mięśnie brzucha są słabe i mało elastyczne (głównie na skutek braku ćwiczeń przed ciążą oraz w jej trakcie), często po porodzie nie dochodzi do naturalnego powrotu mięśni do fizjologicznego położenia i zauważalny  pozostaje rozstęp (rozejście) wzdłuż kresy białej (pasmo łącznotkankowe  położone w linii środkowej ciała, łączące mięśnie proste brzucha).

Takie są objawy rozstępu mięśni prostych brzucha? Najczęściej objawia się on uwypukleniem w linii środkowej ciała, szczególnie w miejscu gdzie mięśnie są od siebie najbardziej oddalone czyli w okolicy pępka i poniżej. Najbardziej  zauważalne zmiany występują podczas napinania brzucha (np. przy podnoszeniu głowy do góry w czasie leżenia na plecach lub podczas wstawania z łóżka bez użycia rąk) gdyż wzdłuż brzucha uwidacznia się stożkowe uwypuklenie.

Mimo iż konsekwencje rozstępu mięśni prostych brzucha  nie są niebezpieczne, często bywają bardzo uciążliwe dla młodej mamy

– defekt estetyczny:

– bóle pleców,

– zmniejszona stabilność kręgosłupa i miednicy

– utrudniony ruch prostowania tułowia z pozycji zgięciowej

– ryzyko powstania przepukliny pępkowej

 

Kto jest najbardziej narażony na wystąpienie rozstępu mięśni prostych? Najczęściej problem ten dotyka młodych, szczupłych kobiet o wiotkiej budowie ciała oraz kobiet które przed ciążą i w jej trakcie nie podejmowały odpowiedniej aktywności fizycznej. Dodatkowo narażone są także kobiety u których występuje:

– duża waga urodzeniowa dziecka,

– ciąża mnoga,

– duża ilość wód płodowych,

– nadmierny przyrost wagi,

– znaczna otyłość,

-kolejna ciąża.

Rozstęp mięśni prostych brzucha – jak sprawdzić czy go mam?

Rozstęp mięsni prostych brzucha zdiagnozuje każdy lekarz oraz fizjoterapeuta do którego się zgłosisz. Z łatwością możesz jednak wykonać odpowiedni test sama! Jak to zrobić?

Połóż się na plecach  z kończynami dolnymi zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych oraz stopami opartymi na podłożu.

Ułóż palce dłoni ( najlepiej palec wskazujący oraz środkowy) na brzuchu w linii środkowej na wysokości pępka. Palce powinny być skierowane prostopadle do pępka. Delikatnie naciśnij palcami na brzuch.

Bardzo powoli unieś głowę i barki nad podłoże, zwracając szczególną uwagę na to co jesteś w stanie wyczuć pod palcami dłoni.

W przypadku występowania rozstępu mięśni prostych brzucha pod palcami powinnaś wyczuć rozluźnioną kresę białą (Twoje palce zapadają się w kierunku trzewi), zaś po bokach napięte brzuśce mięśni prostych

Kiedy test jest dodatni? Test uznajemy za dodatni w przypadku gdy 3 palce (lub więcej) są w stanie zmieścić się w przestrzeni pomiędzy brzegami napiętych mięśni prostych.

Test należy powtórzyć na całej długości kresy białej (zarówno powyżej, jak i poniżej pępka)

Co zrobić w przypadku zdiagnozowania rozstępu mięśnia prostego brzucha?  Przede wszystkim NIE WYKONUJ STANDARDOWYCH BRZUSZKÓW! Ćwiczenia tego typu w znacznym stopniu mogą pogorszyć stan mięśni brzucha. Najlepiej skonsultować się z fizjoterapeutą, który dokładnie oceni stan mięśni a następnie dobierze odpowiednie ćwiczenia, które pomogą odzyskać siłę oraz odpowiednie napięcie mięśni. W przypadku dużych zmian, poinstruuje także jakie są alternatywne metody postępowania

 

blizny-po-ciazy-rozciaganie-miesni